Category: mistere

1 2 20 / 39 POSTS
Një zgjidhje e mundshme e një prej problemeve më të mëdha të mjedisit: ajo e plastikës. Një ekip shkencëtarësh nga universiteti i Portsmouth dhe Labor ...
Burri më i vjetër në botë, edhe pse kurrë nuk e ka marrë këtë titull zyrtarisht, ka ndërruar jetë në moshën 121-vjeçare. Celino Villaneuva Jarami ...
Duket se Enver Hoxha e ka parandjerë prej kohësh vdekjen e tij. Teksa e ka marrë vesh ndekjen e aktorit Sandër Prosi nga Nexhmija ai është shprehur ...
Një 13 vjeçar ka zbuluar një thesar të vërtetë në Gjermani, që mund t’i përkasë mbretit që futi krishterimin në Danimarkë. René Schön dhe studenti ...
Vetëm gjatë këtij viti, nëpër qytetin e Romës janë hapur rreth 44 gropa erozioni. Asfaltet e kryeqytetit italian bëhen me nga një gropë të re çdo dy-t ...
Realizimi i shumicës së fjalëve të bëra nga ana e fallxhoreve, është një gjë për të cilën jeni kureshtar edhe ju. Shumë prej jush që po lexoni këtë ma ...
Nëse përmendim “Air Force One”, shumëkush prej nesh di të përgjigjet me të parën se bëhet fjalë për avionin personal të Presidentit të Shteteve të Bas ...
Nëse mendoni se njerëzit modern bëjnë gjëra të çuditshme, ju duhet të njihni disa raste historike relativisht të kohëve të fundit. Paraardhësit tanë b ...
Stewart Chase, në librin “Lufta e fjalëve” përmend mundësinë e keqkuptimit të ngjarjeve që pasuan ultimatumin e Harry Trumanit, Winston Churchillit dh ...
Profecitë biblike sugjerojnë se fundi i botës pritet të ndodhë gjatë kësaj jave, pasi në Tokë pritet të ndodhë fenomeni i njohur i hënës së përgjakur. ...
Dhjetë vjet në një martesë, e cila në dukje ishte e lumtur, Anita Cassidy, 40 vjeç, i tha burrit të saj Marc, 46, se jeta në çift kishte filluar të is ...
Fshati më i ftohtë në botë, Oymyakon në Siberi, ka thyer rekordet. Temperatura mesatare gjatë muajit Janar në fshatin rus është -50C, por këtë vit te ...
Është e habitshme kur mendojmë se temperaturat mund të arrijnë deri në -67 gradë celcius, megjithatë një vend i tillë gjendet në Rusi. Bëhet fjalë ...
Ishte 19 dhjetor 1997 kur Titaniku doli në kinematë amerikane me regji të James Cameron. Fitues i 11 çmimeve Oscar dhe rekord biletash në mbarë botën ...
Pyetja se ku shkojmë pasi vdesim është një nga misteret e njerëzimit prej shekujsh. Por një burrë ka thënë se e di përgjigjen, ose e ka idenë se çfarë ...
Një grua nga Kina, e quajtur Huang Yijun, ishte 31 vjeçe më 1948. Ajo mbeti shtatzënë por kuptoi se kishte një shtatzëni eptopike, që do të thotë se v ...
Një asteorid që mund të shkatërronte një hapësirë sa New York ka kaluar midis Tokës dhe hënës, por është identifikuar nga NASA vetëm disa orë pasi kis ...
Përdoruesit e internetit kanë mbetur të habitur nga një animacion pa zë të cilin në fakt “mund ta dëgjoni”. GIF-i shfaq një shtyllë të tensionit të ...
Eksploruesit Daniel Caron dhe Luc Le Blanc, të cilët kishin hobi të zhvillonin hulumtime në shpellën Saint-Leonard në lindje të Montrealit, zbuluan nj ...
Falë ngrohjes globale, të gjithë e dimë se planti ynë është buzë shkatërrimit. Por shkatërrimi duket do të jetë aq i keq sa që do t’i ndajë dy kontine ...
1 2 20 / 39 POSTS