Category: mistere

1 2 3 40 / 43 POSTS
Një asteorid që mund të shkatërronte një hapësirë sa New York ka kaluar midis Tokës dhe hënës, por është identifikuar nga NASA vetëm disa orë pasi kis ...
Përdoruesit e internetit kanë mbetur të habitur nga një animacion pa zë të cilin në fakt “mund ta dëgjoni”. GIF-i shfaq një shtyllë të tensionit të ...
Eksploruesit Daniel Caron dhe Luc Le Blanc, të cilët kishin hobi të zhvillonin hulumtime në shpellën Saint-Leonard në lindje të Montrealit, zbuluan nj ...
Falë ngrohjes globale, të gjithë e dimë se planti ynë është buzë shkatërrimit. Por shkatërrimi duket do të jetë aq i keq sa që do t’i ndajë dy kontine ...
Shkencëtarët kanë dalë me një teori të re në lidhje për mënyrën sesi mund të ketë ardhur jeta në planetin tonë. Një studim i udhëhequr nga Arjun Bere ...
Ky njeri ka shpëtuar mbi 300 mace të mëdha. Eduardio Serio ka braktisur jetën e tij në Los Angeles për t’iu përkushtuar kauzës së tij në shpëtimin ...
Një kafkë e gjetur në Kinë mund të rishkruajë të gjithë atë çfarë ne dimë për evoluimin e njerëzimit. Sipas asaj çfarë që disa shkencëtarë kanë ekz ...
Adolf Hitleri ka kryer disa prej mizorive më të tmerrshme në historinë njerëzore. Një fotograf së fundmi është gjendur përballë me bunkerin e tij s ...
Një asteroid me formë të çuditshme, i zbuluar muajin e shkuar, është konfirmuar tashmë se është i pari që dallohet nga një tjetër sistem diellor. A ...
Kjo grua ndonëse përballët me sëmundjen e kancerit të tiroides është bërë shembull për gra tjera që jeta i sfidon. Sëmundja e saj në moshën 27 vjeç ...
Të gjithë investitorët hedhin miliona për të ofruar kushte komode e luksoze në hotelet e tyre dhe për të joshur klientën. Gjithsesi, duket se gjetj ...
Meqë teori të ndryshme fantashkencore po vazhdojnë të bëhen realitet, prej robotëve humanoid e deri tek veturat vetë-vozitëse, ekziston edhe një konce ...
A keni dashur ndonjëherë të vizitoni piramidat e Egjiptit, por nuk e keni pasur mundësinë? Tani ju mund të bëni më shumë sesa kaq. Përmes një turi vir ...
Kur shumica e yjeve rriten, ata “vdesin” nga një shpërthim i vetëm, por astronomët kanë gjetur një yll që nuk i mbijetojë vetëm një, por pesë shpërthi ...
Disa zhurma të ardhur nga qielli janë raportuar në Kanada dhe Indonezi. Ekzistojnë disa raporte të zhurmave të çuditshme që dëgjohen në qiell nga vend ...
Shumë vende në botë janë duke punuar në perfeksionimin e turizmit në vendet e tyre, Kina është shumë pranë ndërtimit të një mjeti ajror që një ditë mu ...
Të gjithë janë pothuajse të bindur; në një univers të pafundëm me miliarda yje dhe shumë herë më shumë planete, nuk jemi të vetëm. Por pse deri më tan ...
Në një përpjekje për të diversifikuar ekonominë e saj, Arabia Saudite ka planifikuar ndërtimin e një qyteti, i quajtur Neomi, për të cilin do të shpen ...
“Planeti Nibiru së shpejti do të jetë i dukshëm edhe me sy të lirë, ashtu si Hëna përpara se tsunami të udhëtojë me shpejtësi prej 1190.91 km/orë para ...
Shkencëtarët kinezë kanë diktuar atë që e cilësojnë “homologun optik” të valëve gravitacionale të gjeneruara nga shkrirja e dy yjeve neutron, pjesë e ...
1 2 3 40 / 43 POSTS