Category: ulpiana +

1 8 9 10 11 200 / 204 POSTS
Sot në Kosovë do të jetë mot me diell kurse pasdite, do të ketë reshje të shkurtra shiu. Temperaturat më të ulëta do të jenë nga 10 në 19, kurse më e
Gjatë gjithë viteve të regjimit komunist, Lasgush Poradeci përmendej në libra si poet i viteve 1930. Mes tij dhe regjimit ekzistonte një marrëdhënie e
“Blue Origin”, kompania e themeluesit të Amazonit, Jeff Bezos, ka testuar me sukses lëshimin e tetë të raketës së saj këtë të diel. Anija kozmike e
Një çast aksioni që zgjat vetëm pak sekonda, i përjetësuar në foto nga fotografët e National Geographic. Luanë, shqiponja, peshq e arinj, një galer
Një studim i ri i publikuar në Journal of Personality and Social Psychology të tregon se mund të dallosh një person nëse është i pasur apo i varfër th
Skenat e seksit në kinematografi sa vijnë e bëhen edhe më të zakonshme, edhe pse nuk mund të themi se mbetemi indiferentë ndaj këtyre zgjedhjeve regji
Edhe pse po hyjmë në muajin maj, në disa vende malore të Kosovës vazhdon prezenca e borës. Në fshatin Restelicë të Komunës së Dragashit ka ende preze
Kim Jong-un ka kaluar kufirin sot në mëngjes, duke u bërë udhëheqësi i parë i Koresë së Veriut që ka vizituar Korenë e Jugut duke kaluar vijën ushtara
Ayda Field ka vendosur t’i bëjë një dhuratë të shtrenjtë bashkëshortit të saj Robbie Williams, për përvjetorin e tyre të martesës dhe duhet theksuar s
Aktori amerikan është shpallur fajtor për tri akuza për sulme seksuale. Aktori, siç raporton BBC, ka qenë në gjyq për sulm dhe drogim të ish-basket
Juan Manuel Santos fitoi një Çmim Nobel në vitin 2016 pasi arriti marrëveshjen historike mes shtetit kolumbian dhe grupimit të Forcave Revolucionare t
Dyshime të reja për vdekjen e Art Kurtit. Policia dhe Prokuroria me pista të ndryshme hetimi Tri ditë pas vdekjes së Art Kurtit nga Gjakova, ngjallen
Ishte një lidhje “live” normale me gazetaren para stadiumit ku u zhvillua pak ditë më parë finalja e Kupës së Spanjës, ku Barcelona triumfoi ndaj Sevi
Një biznesmen nga Kamenica ka tentuar t’i vë flakën vetes në një pronë të veten si protestë ndaj një vendimi të gjykatës e cila ka lejuar shtrirjen e
Ndonëse nuk është aktiv në ekranet televizive me ndonjë projekt muzikor apo diçka të ngjashme, Kastro Zizo nuk nguron asnjëherë të jetë i pranishëm si
Më shumë se 160 fëmijë janë shpëtuar nga një “fabrikë bebesh” dhe dy jetimore në qytetin kryesor të Nigerisë, në Lagos, njoftuan zyrtarët. Disa nga be
Shefja e misionit të BE në Prishtinë Natalia Apostolova ka thënë se Qeveria e Kosovës duhet të bëjë më tepër për t’i bindur shtetet të cilat ende nuk
Një borxh prej 170 eurosh në këmbim të një doze droge u bë shkaku i vdekjes së një 19 vjeçari në Greqi. Këtë të enjte është zbardhur dëshmia e mikut
Në afro 55 vite pas vrasjes së John Kennedy teori të pafundme konsiparative kanë dalë për të shpjeguar se nga realisht Presidenti i SHBA u qëllua, duk
NASA ka lëshuar një video që tregon asteroidet dhe kometat pranë Tokës. Të dhënat janë mbledhur gjatë viteve. Video tregon asteroidet dhe kometat që
1 8 9 10 11 200 / 204 POSTS