Category: ulpiana +

1 5 6 7 8 140 / 155 POSTS
Femrat i perceptojnë meshkujt që nuk kujdesen për pasurinë e tyre si të paqëndrueshëm për lidhje afatgjatë, thotë një studim i ri. Studiuesit ameri
Fjalët e ëmbla janë shumë të rëndësishme për një femër pasi jo vetëm i bëjnë ato të ndihen mirë dhe të dashuruar, por kanë edhe një efekt madhor psiko
Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur në Parkun Kombëtar “Queen Elizabeth” në Ugandë. Fëmija ishte nën kujdesin e një dadoje në një shtëpizë kur ndodh
Është pyetje e kamotshme që më në fund ka marrë përgjigje nga shkenca: sa shpesh duhet t’i pastroni jelekët? Qoftë nëse preferoni t’i pastroni ato nj
Dashuria mund të dhembë, ndërkaq kështu ndodh kur dikujt ia dhurojmë zemrën, i cili nuk ndien asgjë për ne. Është e vështirë të marrësh veten, ndërka
Pasi fitoi zemrat e publikut italian me performancën e saj të shkëlqyer si balerinë, Klaudia Pepa, tashmë do shfaqet në një mënyrë krejt ndryshe. Kla
Në shekullin që jetojmë, rastet klasike të ekspozimit të tradhëtisë, si një takim i padëshiruar në rrugë apo më keq, në dhomën e gjumit, po shndërrohe
I nderuar nga shumë të majtë në Britani, përfshirë edhe liderin laburist Jeremy Corbyn dhe kancelarin John McDonnell, idetë e Karl Marksit janë ende r
Kemi parë rituale fetare, ku besimtarët përkulen në gjunjë për ta madhëruar krijuesin e tyre në shenjë respekti. E shumë njerëz përkulen edhe para
Han Zicheng i mbijetoi pushtimit japonez, luftës civile kineze dhe Revolucionit Kulturor, por ai e dinte se ai nuk mund të duronte dhimbjen e të jetua
Shkencëtari më i vjetër australian ka lënë vendin duke shkuar për në Zvicër që t’i japë fund jetës së tij në moshën 104 vjeçare, duke thënë se ai ësht
Sot në Kosovë do të jetë mot me diell kurse pasdite, do të ketë reshje të shkurtra shiu. Temperaturat më të ulëta do të jenë nga 10 në 19, kurse më e
Gjatë gjithë viteve të regjimit komunist, Lasgush Poradeci përmendej në libra si poet i viteve 1930. Mes tij dhe regjimit ekzistonte një marrëdhënie e
“Blue Origin”, kompania e themeluesit të Amazonit, Jeff Bezos, ka testuar me sukses lëshimin e tetë të raketës së saj këtë të diel. Anija kozmike e
Një çast aksioni që zgjat vetëm pak sekonda, i përjetësuar në foto nga fotografët e National Geographic. Luanë, shqiponja, peshq e arinj, një galer
Një studim i ri i publikuar në Journal of Personality and Social Psychology të tregon se mund të dallosh një person nëse është i pasur apo i varfër th
Skenat e seksit në kinematografi sa vijnë e bëhen edhe më të zakonshme, edhe pse nuk mund të themi se mbetemi indiferentë ndaj këtyre zgjedhjeve regji
Edhe pse po hyjmë në muajin maj, në disa vende malore të Kosovës vazhdon prezenca e borës. Në fshatin Restelicë të Komunës së Dragashit ka ende preze
Kim Jong-un ka kaluar kufirin sot në mëngjes, duke u bërë udhëheqësi i parë i Koresë së Veriut që ka vizituar Korenë e Jugut duke kaluar vijën ushtara
Ayda Field ka vendosur t’i bëjë një dhuratë të shtrenjtë bashkëshortit të saj Robbie Williams, për përvjetorin e tyre të martesës dhe duhet theksuar s
1 5 6 7 8 140 / 155 POSTS