Dhuna nga tribuna VIP, kur politikanët bëhen protagonistë të ngjarjeve të shëmtuara

Dhuna nga tribuna VIP, kur politikanët bëhen protagonistë të ngjarjeve të shëmtuara

Si t’i thuash shoqes tënde të ngushtë që partneri e tradhton

Futbolli shpeshherë ka qenë prè e nxitjes së dhunës dhe ngjarjeve të shëmtuara nga tribuna VIP, e në mënyrë specifike nga njerëz me pushtet politik.
Nuk mund të harrohen gjestet e ndryshme dhe të shëmtuara të ish-deputetit të Partisë Demokratike, Dashnor Sulaj, i cili pas skenave të turpshme, ndryshe nga protagonistët e tjerë pati kurajon të kërkojë falje publike.

“Sigurisht nuk japim imazh të mirë, këtë duhet ta pranojmë publikisht. Premtoj dhe të jeni të sigurtë që reagimet e mëtejshme do të jenë shumë herë më pozitive sesa ky rast”, shprehej Dashnor Sulaj, ish-deputet i PD-së, më 15 shkurt të vitit 2010.

Të ardhur në futboll si mbështetës të këtij sporti, kryetarët e bashkive kanë qenë gjithashtu shpesh protagonistë të dhunës, duke arritur të godasin madje edhe trajnerë. I tillë është rasti kur Nevil Dede, ish-trajner i Tiranës, u godit nga kryetari i Bashkisë së Kavajës, Elvis Rroshi.

“Në atë moment po hyja tunelin për në dhomat e zhveshjes. Aty u ndesha me një grup prej 10-12 vetësh. I pari erdhi kryetari i bashkisë dhe më goditi”, shprehej Nevil Dede gjatë një lidhjeje telefonike për Top Channel.

Ngjarja e ndodhur rreth 5 vite më parë përfundoi deri me kallëzime penale e shoqërime në polici.

“Protagonistë kryesorë te dhuna e çdo gjë që ndodh në futboll, ndodhin nga drejtuesit kryesorë të këtyre klubeve”, shprehej Sulejman Mema, përfaqësues i Shoqatës Rajonale Tiranë.

Një ngjarje e tillë e turpshme ka qenë edhe goditja e Shpëtim Duros, 7 vite më parë kur ai mbante postin e trajnerit të Besës së Kavajës. Atëherë, ai u godit nga kryetari i Bashkisë së Peqinit, Ilir Rrushi.

“Në tunelin që të çon në dhomat e zhveshjes po priste. Unë nuk e njihja që ishte kryebashkiaku. Më doli përballë e më goditi me grushte. Kam rënë në tokë pa ndjenja”, theksonte asokohe Shpëtim Duro.

Edhe Shpëtim Gjika, dikur president i skuadrës së Flamurtarit, rezulton mes listës së politikanëve që kanë demostruar në sport, prepotencën e imunitetit prej politikani, duke kontestuar me një parakalim të çuditshëm në fushë vendimet e gjyqtarit Cjapi, në ndeshjen mes Flamurtarit dhe Besës.

Goditja e një arbitri tjetër futbolli daton 10 vite më parë, kur deputeti Hajrulla Paturi mori përsipër dhunën e shfaqur në pamjet amatore.

“E vërteta në dritë të diellit është se gjyqtarin e kam goditur unë dhe nuk është goditur nga asnjë futbollist tjetër”, do të shprehej ish-deputeti i PD-së.

Ndërkohë, ngjarja më e fundit është ajo e pak ditëve më parë, kur deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe goditi me çakmak gjyqtarin e ndeshjes Partizani Skënderbeu, sipas vet dëshmisë së arbitrit dhe Shoqatës së Arbitrave pranë FSHF-së.

“Kur po i drejtoheshim dhomave të zhveshjes, në pjesën e tunelit, edhe pse isha i rrethuar nga forcat e sigurisë në atë moment, pashë një objekt, që më pas m’u tha se ishte një çakmak a diçka e tillë. Më komunikohet nga asistentët e mi dhe identifikohet me emrin e zotërisë në fjalë”, u shpreh në intervistën për Top Channel, arbitri Andi Koçi.

COMMENTS