Historike: Roger Federer i pari në ATP World Rankings me 36 vjeç

Historike: Roger Federer i pari në ATP World Rankings me 36 vjeç

Kosova Champions League, shorti për 1/8 e finales të enjëten

Roger Federer ka fituar në përballje me gjermanin Robin Haase, 2 me 1 në sete. Kjo ndeshje çerek finale është zhvilluar në kuadër të ATP World Tour 500. Federer këtë ndeshje e ka fituar me lehtësi kundër Haase i cili mori setin e parë 6 – 4.

Mirëpo, tashmë numri 1 i botës Roger Federer, kaloj nëpër 2 setat tjerë duke i fituar me një paraqitje ekzibicionale ( 6-1 / 6-1).Kjo fitore e bënë Federerin numër 1 në botë dhe më të vjetrin në moshë që mban këtë epitet në histori të tenisit. Deri më tani numër 1 në botë ishte spanjolli Rafael Nadal, që nuk arriti të mbroj pikët e tij në Australian Open pas lëndimit që ia ndërpreu në gjysmë këtë Grand Slam.

Nëse fiton ATP World Tour 500, Roger Federer është në rrugë të mirë të qëndroj së paku disa muaj në krye të ranglistës “ATP World Rankings”. /Insporti

COMMENTS