Ish-kreu i PD flet për dorëheqjen e Lulzim Bashës dhe jep një mesazh të koduar

Ish-kreu i PD flet për dorëheqjen e Lulzim Bashës dhe jep një mesazh të koduar

Vonohen fluturimet shkaku i motit të keq

Debatit të ditëve të fundit brenda së djathtës lidhur me statutin dhe nëse kreu i PD-së duhet të japë dorëheqjen nëse humb zgjedhjet, i është bashkuar edhe ish-kryeministri Sali Berisha.
Ish-kryetari i PD-së për disa vite është shprehur se nëse kreu i PD-së duhet të japë dorëheqjen duhet të vendoset në statut.

Në një intervistë për emisionin ‘Kjo javë’ në “News24”, ish-kryeministri nënkuptoi se ai është i mendimit se kreu i partisë duhet të ikë nëse humb zgjedhjet, duke sjellë në vëmendje edhe shembullin e tij.

“Ju pyesni një njeri që ka dhënë dorëheqje. Unë skam asgjë në parim kundër, por nuk mund të pranoj kjo të vendoset në statut. Në statut u vendos, kryetari shkarkohet. Duhet të jenë të qarta se si shkarkohet kryetari. Duhet të ketë një garë të ndershme. Kur nuk garon vet, duhet të gjesh njeriun e duhur. Po tu referohem praktikave të qendrës së djathtë do gjej që ndryshimet janë përmirësuese. Patozi e Jozefina kanë kontributet e tyre të çmuara në PD. Ka ndodhur një padrejtësi? Është pranuar nga kryetari. Ndaj kësaj padrejtësie mbahen respektimit korrigjuese.”, -tha Berisha.

Sali Berisha dha dorëheqjen në vitin 2013, pasi partia e tij humbi zgjedhjet dhe në pushte erdhën të majtët.

/GazetaExpress/

COMMENTS