Ismaili: SHBA, aleate e jona në reformat për shëndetësi

Ismaili: SHBA, aleate e jona në reformat për shëndetësi

RAMA E PRANON SE DO TË DUHEJ TË KONSULTOHEJ POPULLI PËR TARIFËN NË “RRUGËN E KOMBIT”

Ministri i shëndetësisë, Uran Ismaili, ka pritur në një takim sot ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett.

Derisa zyrtari i lartë amerikan, Matthew Palmer, i ka shkruar krerëve shtetërorë se raportet me SHBA’në po rrezikohen pas refuzimit të heqjes së taksës ndaj produkteve serbe e boshnjake, ministri Ismaili ka thënë se raportet me Ameriken po forcohën në fushën e shëndetësisë.

Gjatë takimit me ambasadorin Kosnett, ministri Ismaili e ka njoftuar ambasadorin amerikan për reformat që janë duke u zhvilluar në sektorin shëndetësorë.

Me këtë rast, ministri Ismaili e informoi ambasadorin Kosnett për ndaljen e korrupsionit në blerjen e barnave, për të cilën morri mbështetje edhe nga ambasadori Kosnett.

“Kënaqësi ta pres ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett të cilit i urova mirëseardhje në Kosovë. Me ambasadorin Kosnett diskutuam për situatën aktuakle politike, si dhe e njoftova për luftën e madhe kundër korrupsionit që kemi bërë në Ministrinë e Shëndetësisë gjatë vitit 2018, duke ndalur çmimet e fryra të barnave”, ka shkruar ministri Ismaili.

“Kosova i është mirënjohëse SHBA-së për përkrahjen e parezervë në secilin hap të shtetndërtimit dhe tani edhe gatishmërinë e saj për të qenë aleate e jona edhe në reformat për shëndetësi”, ka shtuar ai.

COMMENTS