Kosova nuk mposhtet, Danimarka merr vetëm një barazim në “stërvitje”

Kosova nuk mposhtet, Danimarka merr vetëm një barazim në “stërvitje”

Kosova më shumë se një vit pa humbje, ka shënuar më së shumti gola se të gjitha kombëtaret tjera!

“Ne do të bëjmë një stërvitje shumë të mirë ndaj Kosovës”. Këto ishin fjalët e trajnerit danez para ndeshjes miqësore Kosovë – Danimarkë, por që në të vërtetë rezultoi të jetë e kundërta.

Kosova dhe Danimarka barazuan me rezultat 2-2 në një ndeshje të pafat për “Dardanët” pasiqë ishin mjaft afër fitores.

Kosova hapi takimin me golin e parë të shënuar në minutën e 42-të nga qendërmbrojtësi Amir Rrahmani. Me këtë rezultat u mbyll edhe pjesa e parë.

Në pjesën e dytë mysafirët barazuan rezultatin me të sapo inkuadruarin në fushën e lojës Christian Eriksen. Pas një ndëryrje të Herolind Shalës gjyqtari akordoi penallti në favor të danezëve, të cilën e realizoi në gol ylli i Tottenhamit.

Gëzimi i danezëve gjati vetëm tre minuta, pasi Kosova përmbysi rezultatin. Pas një asistimi të Arbër Zenelit, Bersant Celina riktheu epërsinë për 2-1.

Kur cdo gjë ishte drejt fundit dhe mendohej që tri pikët ishin të Kosovës, Danimarka realizoi në minutat shtesë me golin e realizuar një Hoejbjerg, për rezultatin final 2-2.

Vlen të theksohet se katër ditësh Kosova do të luaj sërish në “Fadil Vokrri” ku e pret Bullgarinë, ndeshje kjo e vlefshme për kualifikimet e Europianit 2020. /IndeksOnline/

COMMENTS