“Lipjani, një qytet europian që po ecën përpara”

“Lipjani, një qytet europian që po ecën përpara”

Pranon fajësinë, dënohet me kusht i akuzuari për vjedhje të shërbimeve komunale

Falë projekteve konkrete dhe politikave të ndërmarra, Lipjani ka ndryshuar rrenjësisht, nga rilindja urbane deri te investimet strategjike.

Keshtu ka deklaruar Fadil Sopa, njëri ndër afaristët më të suksesshëm të Lipjanit, i cili ka shëtitur shumë vende europiane, dhe ka varguar sukseseset e qeverisjes Ahmeti, e që sipas Sopës Lipjani sot është një qytet europian, njofton Ulpianapress.

“Nese shetit disa hapa neper qytetin e Lipjanit menjeher te vjen pershtypja qe po jeton me nje qytet evropian e jo ne Kosove. Ulesh ne shesh te qytetit me pi nje kafe edhe e sheh si shetisin qytetaret neper shesh thua se kete shesh e kemi pasur gjithmone, se aq bukur e mire eshte rregulluar sa qe shume shpejte jemi adaptuar me kete pjese.
Une i kam disa shoke qe e dojne shume sportin dhe me mundesit e mia i mbeshtes sa te kem mundesi dhe shpesh shkoj me i percjelle edhe kur luajne, por para se me arrit te stadioni i qytetit te del perpara nje kompleks i bukur sportiv edhe vet me veti thu, Wow! A ne Lipjan eshte a?
Mos te flas per stadionin e qytetit ku per 90’ minuta sa e percjellim lojen e futbollit te klubeve “Ulpiana”, “Arberia” ose “Minatori” edhe te kenaqet syri tu i shiku. Hmm.. kur te menojsh a krejt keto klube i ka Lipjani a?
Po, po bile jo vetem futboll po edhe basketboll e voleyboll. A thu pse? Se po kane mbeshtetje financiare, po kane infrastrukture dhe po punojne shume.
Per me kane kampion ne politike duhet te vijne pas edhe sukseset ne projekte, sukseset e klubeve sportive, vleresime nga te tjeret etj, etj”.

Ky ndryshim që ka ndodhur gjatë këtyre vitete të qeverisjes Ahmeti, nuk i ka shpëtuar syrit të mërgimtarëve, të cilët mahniten me lehtësimet në kryerjen e shërbimeve mbrenda objektit komunal, zhvillimin infrastrukturor dhe gjithë panoramen e këtij qyteti.

“Nejse, dje bisedova me nje bashkeatdhetar, tha shume ka ndryshu Lipjani, ju çka jeni ketu nuk e vereni po pernjemend po, bile me tha per 5 minuta kryjta pune ne Komune, administrata si ne gjermani me numra me e-kiosk me krejt”.

Sipas afaristit Sopa, qeverisja Ahmeti ka qenë gjithëperfshirëse në mandatin e saj 6 vjeçar, duke zhvilluar cep më cep vendbanimet e komunës së Lipjanit.

“Hajde po e lajm qyteti pak dalim neper fshatra as aty bre smun me gjete keq, rruget kryesore te asfaltuara, fusha sportive, infrastrukture deri edhe ne disa fshatra jane vendosur kende te lojrave per femije. E pse pra nuk po i shihni keto te mira”.

Shënimi i plotë i afaristit Sopa:

Boll po rregullon ndriçim publik kryetari Imri Ahmeti po disa prap nuk po shohin!

Nese shetit disa hapa neper qytetin e Lipjanit menjeher te vjen pershtypja qe po jeton me nje qytet evropian e jo ne Kosove. Ulesh ne shesh te qytetit me pi nje kafe edhe e sheh si shetisin qytetaret neper shesh thua se kete shesh e kemi pasur gjithmone, se aq bukur e mire eshte rregulluar sa qe shume shpejte jemi adaptuar me kete pjese.
Une i kam disa shoke qe e dojne shume sportin dhe me mundesit e mia i mbeshtes sa te kem mundesi dhe shpesh shkoj me i percjelle edhe kur luajne, por para se me arrit te stadioni i qytetit te del perpara nje kompleks i bukur sportiv edhe vet me veti thu, Wow! A ne Lipjan eshte a?
Mos te flas per stadionin e qytetit ku per 90’ minuta sa e percjellim lojen e futbollit te klubeve “Ulpiana”, “Arberia” ose “Minatori” edhe te kenaqet syri tu i shiku. Hmm.. kur te menojsh a krejt keto klube i ka Lipjani a?
Po, po bile jo vetem futboll po edhe basketboll e voleyboll. A thu pse? Se po kane mbeshtetje financiare, po kane infrastrukture dhe po punojne shume.
Per me kane kampion ne politike duhet te vijne pas edhe sukseset ne projekte, sukseset e klubeve sportive, vleresime nga te tjeret etj, etj.
Nejse, dje bisedova me nje bashkeatdhetar, tha shume ka ndryshu Lipjani, ju çka jeni ketu nuk e vereni po pernjemend po, bile me tha per 5 minuta kryjta pune ne Komune, administrata si ne gjermani me numra me e-kiosk me krejt.
Hajde po e lajm qyteti pak dalim neper fshatra as aty bre smun me gjete keq, rruget kryesore te asfaltuara, fusha sportive, infrastrukture deri edhe ne disa fshatra jane vendosur kende te lojrave per femije. E pse pra nuk po i shihni keto te mira?
Perndryshe kur te vin disa ne Lipjan ne hyrje i pret nje tabel digjitale “Mire se vini ne Lipjan” edhe atyre qe nuk na dojne ju deshirojme mireseardhje sepse mujne me percjelle pak ambientin ne qytet edhe te na tregojne nese eshte thare ndonje peme e ta ndrrojme, e te kujdesemi se bashku. Pra dilni nga fluska, tejkalojeni veteveten!

Me pune arrihet, me pune fitohet. Kryetar, ju po punoni, qytetaret po ju vleresojne andaj mos e kthe koken mrapa.

COMMENTS