Lista e plotë e 128 shteteve, që nuk e përkrahën Trumpin për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit (Foto)

Kush ishte ish-deputeti i LDK-së që ndërroi jetë ..

Vendimi i presidentit amerikan për ta njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, ka shkaktuar pakënaqësi të mëdha, dhe për këtë Këshilli i Sigurimi i Kombeve të Bashkuara dje ka mbajtur një seancë, ku shtetet anëtare kanë votuar për ta kundërshtuar këtë vendim.

Kundër vendimit të presidentit Trump kanë votuar 128 vende, pothuajse dy të tretat e 193 vendeve anëtare të kësaj organizate.

Në mesin e vendeve evropiane që votuan kundër vendimit ishin edhe Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania. Por, kishte edhe një numër të konsiderueshëm që kanë votuar pro vendimit por edhe që kanë abstenuar.

Më poshtë ju sjellim listën e plotëve të shteteve që votuan kundër vendimit:

Afganistani, Shqipëria, Algjeria, Andorra, Angola, Armenia, Austria, Azerbajxhani, Bahrejni, Bangladeshi, Barbadosi, Bjellorusia, Belgjika, Belizea, Bolivia, Botsvana, Brazili, Brunei, Bullgaria, Burkina Faso, Burundi, Cabo Verde, Kamboxhia, Çadi, Kili, Komorosi, Kongo, Kosta Rika, Cote d’Ivoire, Kuba, Qipro, Koreja e Veriut, Danimarka, Xhibuti, Domenika, Ekuadori, Egjipti, Eritrea, Estonia, Etiopia, Finlanda, Franca, Gaboni, Gambia, Gjermania, Gana, Greqia, Guinea, Guyana, Islanda, India, Indonezia, Irani, Iraku, Irlanda, Italia, Japonia, Jordania, Kazakistani, Kuvajti, Kirgistani, Laosi, Libani, Liberia, Libia, Lihtenshtajni, Lituania, Luksemburgu, Madagaskari, Malajzia, Maldivet, Mali, Malta, Mauritania, Mauritius, Monako, Mali i Zi, Maroku dhe Mozambiku, Namibia, Nepali, Holanda, Zelanda e Re, Nikaragua, Nigeria, Norvegjia, Nigeri, Omani, Pakistani, Papa Guinea e Re, Peruja, Portugalia, Katari, Koreja e Jugut, Rusia, Saint Vincent dhe Grenandines, Arabia Saudite, Senegali, Serbia, Seychelles, Singapori, Sllovakia, Sllovenia, Somalia, Afrika e Jugut, Spanja, Shri Lanka, Sudani, Surinami, Suedia, Zvicra, Siria, Taxhikistani, Tajlanda, Maqedonia, Tunizia, Turqia, Emiratet e Bashkuara Arabe, Mbretëria e Bashkuar, Tanzania, Uruguai, Uzbekistani, Venezuela, Vietnami, Jemeni dhe Zimbabveja.

Shtetet që votuan kundër

Guatemala, Hondurasi, Izraeli, Ishujt Marshall, Mikronezia, Nauru, Palau, Togo dhe Shtetet e Bashkuara.

Shtetet që abstenuan

Antigua-Barbuda, Argjentina, Australia, Bahamas, Benini, Bosnja e Hercegovina, Kameruni, Kanada, Kolumbia, Kroacia, Çekia, Republika Domenikane, Equatorial Guinea, Fixhi, Haiti, Hungaria, Xhamajka, Kiribati, Latvia, Lesotho, Malawi, Meksika, Panamaja, Paraguai, Filipinet, Polonia, Rumania, Ruanda, Ishujt Sollomon, Sudani Jugor, Trinidad Tobago, Tuvalu, Uganda dhe Vanuatu. /Telegrafi/

COMMENTS