Ministrja e jashtme suedeze: Kosova dhe Katalonia nuk duhet të krahasohen

Ministrja e jashtme suedeze: Kosova dhe Katalonia nuk duhet të krahasohen

Katër ujqë kapen në Turbufc të Lipjanit (Foto)

Ministrja e jashtme e Suedisë, Margot Wallstrom ka thënë se Kosova dhe Katalonia nuk mund të krahasohen, pasi janë raste të ndryshme.

Ajo ka thënë se në Kosovë ka pasur situatë lufte, çka nuk është në Spanjë.

“Ne insistojmë që duhet të ketë një dialog ndërmjet përfaqësuesve spanjoll dhe katalanas. Unë nuk mendoj se Kosova dhe Katalonia duhet të krahasohen pasi situatat janë të ndryshme. Nëse ju jeni në një situatë ku konflikti është i armatosur, ku ka mundësi për krime lufte, atherë ju jeni në një situatë të veçantë”, tha Wallstrom, transmeton lajmi.net

Ministrja suedeze foli edhe për gjendjen në Ballkan, ku tha se në vendet e rajonit ka shumë sfida të sigurisë.

“Por, unë shoh shumë potencial te vendet e Ballkanit për tu bërë pjesë e familjes evropiane”, tha ministrja e jashtme e Suedisë.

Sipas saj, të gjitha problemet duhet të zgjidhen vetëm me dialog.

COMMENTS