Mustafa tallet me idenë e Thaçit për bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën

Mustafa tallet me idenë e Thaçit për bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën

Inspektorët që u dënuan sot kishin injoruar edhe ndërtimin pa leje të Islam Pacollit

Qesharake, absurde dhe nënçmim e ka konsideruar, ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, idenë se Serbia mund t’i japë Kosovës Luginën e Preshevës pa asgjë në këmbim.
Në paraqitjen e parë televizive, pas nëntë muajsh, Mustafa theksoi se LDK-ja do ta kundërshtojë çfarëdo marrëveshje që përfshin shkëmbim të territoreve.

“S’mund të presim ne se Serbia s’e ka njohur Kosovën sepse dëshiron që Kosovës t’ia japë edhe Luginën e Preshevës”, ka thënë ai në “Rubikon” të KTV’së.

“Assesi ta bosnjëzojmë Kosovën dhe ta shndërrojmë sistemin kushtetues të Kosovës në sistem asimetrik i cili pastaj nuk funksionon”.

Lidhja Demokratike do ta kundërshtojë çdo opsion i cili nënkupton shkëmbim të territoreve mirëpo, theksoi Mustafa, kjo nuk do të thotë që ata nuk do të vazhdojnë të interesohen për jetën dhe të drejtat e shqiptarëve në Luginë.

Mustafa përmendi se një marrëveshje e tillë nuk përbën rrezik vetëm për Kosovën po për të gjithë rajonin duke përfshirë Maqedoninë e pjesën e shqiptarëve në Mal të Zi.

“Iniciativa jonë së bashku me Vetëvendosjen e PSD-në që të kërkojmë nga Kuvendi që t’ia ndalojë çdo kujt që të diskutojë apo shtrojë si temë të dialogut çështjen e kufijve lind nga kjo sepse konsiderojmë që është një hap shumë i rrezikshëm. Edhe unë kam qenë kryeministër po kurrë nuk është shtruar në tavolinë çështja e ndryshimit apo korrigjimit të kufijve”, deklaroi Mustafa.

Kujtojmë se presidenti kosovar, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb Aleksandar Vuçiq kanë sugjeruar që një korrigjim i kufijve mund të jetë pjesë e një marrëveshjeje që do të hapë rrugën për një zgjidhje përfundimtare midis Beogradit dhe Prishtinës.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përsëritur përmes një postimi në Facebook se përkrah bashkëngjitjen e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës si pjesë të territorit të Kosovës. Por që krahas kësaj, Thaçi ka theksuar se mbështet edhe njohjen reciproke në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Thaçi pritet që të zhvillojë takimin e radhës me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq më 7 shtator në Bruksel, në kuadër të dialogut mes dy shteteve që ndërmjetësohet nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

COMMENTS