Zakonet e këqija që dëmtojnë veshkat

Zakonet e këqija që dëmtojnë veshkat

Ja cilat janë ushtrimet më të mira për dobësim

Veshkat janë një nga organet jetësore të trupit dhe misioni i tyre është të eliminojnë toksinat nga trupi përmes urinës. Duke vepruar kështu, ato rregullojnë nivelet e mineraleve, siç janë kalciumi dhe fosfati.

Përveç kësaj, ata mund të rregullojnë presionin e gjakut duke prodhuar hormonet thelbësore, për funksionimin e duhur të trupit. Veshkat gjithashtu ndihmojnë në formimin e qelizave të kuqe të gjakut, të cilat janë përgjegjëse për transportin e oksigjenit dhe ushqyesve nëpër trup.

Kur veshkat janë të sëmura, ne mund të zbulojmë simptoma të tilla si të vjella, halitozë, njolla të urinës, marramendje, lëkurë kruajtëse, probleme me frymëmarrjen, dhimbje të papritura, anemi, lodhje ose lodhje dhe një ndjenjë të ftohjes në çdo kohë. Nëse vëreni ndonjë nga këto shenja paralajmëruese, është mirë të këshilloheni me mjekun tuaj.

1.Pini pak

Mungesa e ujit në trup mund të çojë në dëmtim të ndjeshëm të veshkave. Gjaku është aq i përqendruar sa fluksi i veshkave zvogëlohet. Në këtë mënyrë, aftësia e veshkave për të eleminuar toksinat nga trupi pengohet, duke shkaktuar shumë probleme shëndetësore. Sasia e rekomanduar e ujit në ditë është të paktën 2 litra, në rastin e një të rrituri. Sidoqoftë, sigurohuni që të mos e teproni, pasi shumë ujë mund të dëmtojnë funksionin e veshkave. Është gjithashtu e rëndësishme të konsumoni ujë me cilësi të mirë. Substancat si klori dhe fluori, për shembull, janë mjaft të dëmshme.

2.Mbani urinën

Kjo është një nga shkaqet më të zakonshme të dëmtimit të veshkave. Mbajtja e urinës gjatë përfundon në akumulimin e baktereve në fshikëz. Këto baktere të dëmshme shkaktojnë infeksione në sistemin urinar. Gjithashtu, mbajtja e urinës në fshikëz shkakton presion në veshkat dhe çon në dëmtim të tyre.

3.Pirja e duhanit

Cigaret janë shumë të dëmshme dhe të gjithë e dinë atë. Dëmton të gjithë organet e trupit, përfshirë veshkat. Disa studime kanë gjetur një lidhje midis pirjes së duhanit dhe sëmundjeve të veshkave, dhe pirja e duhanit është shkaku kryesor i dështimit të veshkave në fazën e fundit. Ky zakon i keq rrit presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës duke zvogëluar rrjedhjen e gjakut në enët e gjakut të veshkave.

4.Konsumoni shumë proteina

Konsumimi i sasive të tepërta të ushqimeve me bazë proteine, siç është mishi i kuq, rrit rrezikun e sëmundjes së veshkave. Prandaj, është e nevojshme të kufizoni marrjen e proteinave dhe, në rast të problemeve me veshkat, kontrolloni me mjekun tuaj se cila përqindje e marrjes së tyre në dietë duhet të jetë, në mënyrë që të shmangni komplikimet e mëtejshme.

5.Konsumoni shumë kripë

Përdorimi i rregullt i sasive të mëdha të kripës dëmton veshkat dhe shkakton probleme të shumta shëndetësore. Ky organ metabolizon deri në 95% të natriumit të konsumuar përmes ushqimit. Në rast të sasive të tepërt të kripës, veshkat duhet të punojnë shumë më tepër për ta eleminuar atë, duke ulur funksionin e saj dhe duke rritur presionin e gjakut.

6.Konsumimi i tepërt i kafeinës

Kafeina e tepërt rrit presionin e gjakut dhe presionin mbi veshkat, duke shkaktuar probleme të veshkave. Konsumimi i tepërt i kafeinës është i lidhur drejtpërdrejt me gurët në veshka. Sidoqoftë, duhet të theksohet se konsumimi i moderuar i kafesë ose çajit (me kafeinën) nuk është i dëmshëm. Por duhet të shmangni konsumimin e pijeve energjike dhe sodës me këtë substancë.

7.Abuzimi i pijeve alkoolike

Këto pije mbajnë toksina në veshkat dhe mëlçinë, në mënyrë të tepërt, shkaktojnë dëmtim të veshkave. Nëse pini shumë alkool, mbani në mend se acidi urik ruhet në tubulat në veshka, duke shkaktuar bllokim të tubave gjë që rrit rrezikun e dështimit të veshkave. Përveç kësaj, alkooli dehidraton trupin dhe për këtë arsye dëmton aktivitetin normal të veshkave./b.l/noa.al/

COMMENTS