Category: mistere

1 2 3 20 / 57 POSTS
Në ishullin e Bardhë në Zelandë të Re ka shpërthyer të hënën një vullkan. Në kohën e shpërthimit në këtë destiancion turistik, brenda kraterit gjendes
Akullnajat në arktikun kanadez kanë shkrirë aq shumë akuj sa që janë zbuluar toka që kanë qëndruar të fshehura për të paktën 40 mijë vitet e fundit –
Më 19 tetor të vitit 2017, astronomët e Universitetit të Harvardit pikasën një objekt të çuditshëm që udhëtonte në sistemin tonë diellor. Ata e përsh
Sateliti i NASA-s, OSIRIS-Rex, ka gjetur shenja uji në një asteroid misterioz menjëherë pasi zbriti, shkruan “The Sun”. “Bennu” është një asteroid që
Një planet i emëruar "Super Toka" është zbuluar nga astronomët dhe është vetëm gjashtë vite drite larg nga planeti jonë. Është eksoplaneti i dytë më
Një ngjarje e pazakontë është filmuar në rrugën e një qyteti kinez, kur një burrë ishte ndalur me motoçikletë në mes të rrugës në pjesën e asfaltit që
Ikja më spektakolare nga burgu e parë ndonjëherë është ajo e vitit 1962, nga burgu i sigurisë më të lartë ndonjëherë – Alkatraz. Modeli kompjuterik
Në fshatin e Prokuples, Gornje Kordince (Serbi) mbretëron një panik pasi që për tre muaj aty vdiqën pesë veta emri i të cilëve fillonte me shkronjën S
Kënga gjatë kohës së luftës në lidhje me Hitlerin që thuhej se ai kishte vetëm një testikul është e vërtetë, mirëpo ekspertët e mjekësisë kanë treguar
Për muajin korrik, janë të paktën dy takimet që duhen shënuar në axhendë, nëse jeni të apasionuar pas fenomeneve të ashtuquajtur eptiko-astronomik.
Uraganet dhe tajfunet po ngadalësohen për shkak të rritjes globale të temperaturave, që do të thotë se stuhitë kanë më shumë kohë në dispozicion për t
Në fillim të javës NASA doli me një deklaratë se në ditët në vijim do të publikonte informacione të rëndësishme nga gjetjet që janë bërë falë robotit
I gjendur pranë Nicosia, kryeqytetit të Qipros, ky aeroport është mbyllur në vitin 1977, 3 vite pas grushtit të shtetit nga nacionalistët grekë dhe nd
Në kohën kur maqedonasit e sotëm po përpiqen që të krijojnë një histori të cilën ata nuk e kanë, studiuesi Arsim Spahiu sjell botimin “Mbi mitologjinë
Një grup arkeologësh dhe zhytësish arritën të zbulojnë imazhe fantastike për qytet të lashtë romak, Neapolis, që ndodhet tërësisht i zhytur nën ujë.
“Toka është vizituar mijëra vite më parë nga alienë të ardhur nga yjësia Pleiades, të cilët nuk mundën që t’u mbijetojnë kushteve të planetit tonë”.
Kjo ndërtesë ndodhet në një rajon norvegjez afër arktikut, një vend shumë i lartë, aq i lartë sa sipas parashikimeve çdo katastrofë që mund të ndodhë
Fillimisht pamundësia teknologjike dhe më vonë pirateria, konfliktet e shumta dhe të njëpasnjëshme në rajon dhe pasiguria që grupe shkencëtarësh të st
Një zgjidhje e mundshme e një prej problemeve më të mëdha të mjedisit: ajo e plastikës. Një ekip shkencëtarësh nga universiteti i Portsmouth dhe Labor
Burri më i vjetër në botë, edhe pse kurrë nuk e ka marrë këtë titull zyrtarisht, ka ndërruar jetë në moshën 121-vjeçare. Celino Villaneuva Jarami
1 2 3 20 / 57 POSTS
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 11)